Historia miejsca
Miejsce, w którym powstanie galeria Bawełnianka, ma szczególne znaczenie dla miasta i jego mieszkańców. Wiąże się też nierozłącznie z włókienniczą tradycją Bełchatowa. Rozwój przemysłu bawełnianego w tym mieście rozpoczął się z początkiem XIX wieku. W 1801 roku założono tam pierwszą manufakturę włókienniczą, której właścicielem był Józef Kaczkowski. Dzięki rozwojowi sukiennictwa w 1820 roku Bełchatów znalazł się w wykazie miast fabrycznych.

W 1902 roku Perec Frajtag założył w mieście pierwszą tkalnię mechaniczną. Ta data została przyjęta za początek dziejów przedsiębiorstwa. Na bazie tego Zakładu po II wojnie światowej powstały Bełchatowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego (BZPB). Przedsiębiorstwo nazywane było przez wielu „Bawełnianką”. Zakłady posiadały nowoczesną tkalnię i przędzalnię odpadkową. Dzięki nim umocniła się pozycja Bełchatowa jako miasta o silnych tradycjach włókienniczych. W okresie świetności Zakładów produkowano w nich około 10 tys. km tkanin bawełnianych rocznie.

Tereny dawnych Zakładów Przemysłu Bawełnianego są miejscem niezwykle ważnym dla bełchatowian. Bawełnianka nazwą, logotypem oraz wyglądem wyraźnie nawiązuje do historii tego miejsca. Znakiem rozpoznawczym galerii będzie imponujący komin - kotłownia w dawnych BZPB. Projekt galerii Bawełnianka dzięki zaadoptowaniu komina i ceglanym elewacjom ma charakter architektury industrialnej – modnej i nowoczesnej zarazem.
 
Copyright © 2012, Bawełnianka Sp. z o.o.
Pliki cookies na stronie. Aby zapewnić poprawne działanie strony na stronie wykorzystujemy pliki cookies. Wraz z wejściem na stronę, niektóre pliki mogły już zostać zapisane w folderze przeglądarki.